top image

היתר עבודה להעסקת עובדים פלסטינים

עורך דין ענאן חמאם

מאת: עורך דין ענאן חמאם | פורסם בתאריך: 24.2.20

בתחילת שנת 1970 אישרה מדינת ישראל כניסת פלסטינים לתחומיה למטרות עבודה ותעסוקה וזאת ללא צורך בהנפקת אשרות עבודה בישראל, מצב אשר נמשך עד לשנת 1993 ובו עובדים פלסטינים, ואזרחים בכלל מכל אזורי הרשות הפלסטינית, יכלו להיכנס לישראל מבלי שיצטרכו להנפיק היתר כניסה ו/או עבודה. לאחר הסכם אוסלו, הטילה מדינת ישראל עוצר כללי על אזורי הרשות הפלסטינית וכניסת תושבי הרשות נאסרה והותנתה בקבלת היתר מיוחד לסיבות מיוחדות כגון:

א. סיבות הומניטריות – מקרים רפואיים דחופים, טיפולים רפואיים שאין אפשרות לקבלם בישראל וכו’.
ב. חיפוש עבודה – עובדים אשר מעוניינים למצוא ולחפש מקום עבודה או להגיע לראיון עבודה בישראל.
ג. היתר לסוחר – אנשי עסקים וסוחרים אשר מגיעים לישראל לצרכים עסקיים, לרכוש ו/או למכור סחורה וכו’.
ד. היתר עבודה – היתר שניתן לעובדים אשר יש להם מקום עבודה מסודר ומגיעים לעבוד.

מכסות להעסקת עובדים פלסטינאים

היתרי עבודה ניתנים למעסיקים ובהתאם לחוק הגנת זכויות עובדים וההסכמים הקיבוציים בכל ענף – לעתים אף הוטלו הגבלות על המעסיקים ו/או הגנות על זכויות העובדים הפלסטינים וזאת תוך החלת זכויות העובדים על אותם תנאי העסקה תוך התניית עמידה באותם תנאים על ידי המעסיק למתן מכסה להעסקת עובדים פלסטינים. המכסות להעסקת עובדים פלסטינאים בארץ הוקטנו עם פרוץ האינתיפאדה השנייה (2000־2011), אבל גדלו שוב החל משנת 2012 בעיקר בענף הבנייה כאשר לקראת סוף שנת 2015 היוו הם כ-18% מהמועסקים בתחום. בימנו אלו, העובדים הפלסטינאים מהווים קרוב ל-30% מהמועסקים בענף, רובם בעבודות שלד, טיח, ריצוף וכו’, הנחשבות לקשות ומייגעות בתחום. בסוף שנת 2017 דווח כי עבדו בישראל קרוב ל-128 אלף עובדים פלסטינים אשר עבודתם וכניסתם מוסדרת בהיתרים שניתנו על ידי המת”ק (מנהלת תיאום וקישור). על מנת להבטיח אותן זכויות ותנאים, חויבו המעסיקים הישראלים לשלם לעובד הפלסטיני את משכורתו ללא התנאים שמגיעים לו ישירות, משמע העובד מקבל את המשכורת נטו בהעברה בנקאית לחשבון הבנק שלו ו/או בצ’ק שמונפק על שמו בלבד בלי אפשרות להעבירו, וכל יתר הזכויות (פיצויים, תגמולים, פנסיה, ביטוח לאומי ומס הכנסה) משולמות ישירות למדור התשלומים ברשות ההגירה והאוכלוסין באזור מושבו של המעסיק ו/או החברה שמעסיקה את העובד.

בכדי לקבל היתר להעסקת עובד פלסטיני יש להנפיק אשרות מיוחדות, כאשר לכל ענף וועדה מיוחדת אשר מאשרת או מסרבת למתן מכסה למעסיק זה או אחר, הכל בהתאם למכסות אשר אושרו על ידי המדינה ו/או בשל אי עמידה של המעסיק בתנאי הסף ו/או בשל עבירות בתחום זכויות עובדים מהעבר ולאו דווקא עם עובדים פלסטינים. חשוב לציין כי אותן מכסות, כאשר הן מאושרות, מונפקות אך ורק על שם אותו מעסיק שאינו יכול להעבירן למעסיק אחר, ו/או להעביר את העובד לעבוד אצל מעסיק אחר, שכן הדבר מהווה עבירה פלילית. המעסיקים אמורים לעמוד בתנאי סף מיוחדים בכדי לקבל מכסה להעסקת עובדים פלסטינים כאשר הדבר חשוב ביותר הוא שיהיה להם תיק ניכויים ותיק בביטוח הלאומי שבו מדווח על העסקת עובדים ישראלים. ישנם לא מעט מקרים בהם המדינה מקשה ובצדק על מתן מכסות למעסיקים ישראליים וזאת בכדי להבטיח כי אלו מיצו את כל האמצעים העומדים לרשותם בכדי למצוא לאותן משרות ו/או עבודות מיועדות עובדים ישראליים מתאימים, בכדי להגן על שוק העבודה לעובדים הישראליים ולהיות בטוחים שבאמת אין מי שיבצע אותו עבודות בישראל, ורק לאחר שימציא אותו מעסיק כל אותם המסמכים הדרושים המאמתים את ניסיונות העסקת עובד ישראלי ללא הצלחה, ניתנת המכסה להעסקת עובדים פלסטינים וזאת בכפוף לעמידת המעסיק ביתר תנאי הסף בכל ענף.

חלוקת המכסות לפי תחומי עבודה

מעסיקים ו/או חברות רבים יכולים להעסיק עובדים פלסטינים בישראל במגוון תחומים וענפים, זאת לאחר הגשת המסמכים הדרושים לקבלת ההיתר ו/או מכסה להעסקת העובדים – בין תחומי העבודה הבולטים ביותר ניתן למנות:

  • בניין – חברות בנייה, קבלני בניין מכל התחומים, חברות פיתוח ותשתיות, קבלני שיפוצים, חברות מעליות וכו’.
  • תעשייה ושירותים – בתי מאפה, מפעלי בטון, ייצור אלומיניום / זכוכית, מפעלי פלדה / ברזל, מוסכים, חברות ניקיון, חברות אחזקה ועוד.
  • חקלאות – חקלאים למיניהם, רפתות, מגדלי הדרים, זיתים, קטיף וכו’.
  • מסעדנות – כל תחום המסעדות, בתי קפה, מכירת אוכל מהיר, דוכני פלאפל, שווארמות וכו’.
  • מלונאות – בתי מלון, אכסניות, בתי אירוח וכו’.
  • סיעוד – בתי חולים גריאטריים ומוסדות סיעודיים למיניהם.

חלוקת המכסות נקבעת על ידי הממשלה ונעשית לכל ענף וענף בהתאם לדרישה והמחסור באותו ענף. בענפים מסוימים המכסות כמעט ולא מנוצלות על ידי המעסיקים הישראליים מסיבות אלו ואחרות. להלן חלוקת המכסות בהתאם לענפים:

1. בניין – המכסה להיתרי עבודה בבנייה היא הגבוהה ביותר ועומדת על 65,000 כאשר בענף זה 90% ממנה מנוצל, כאשר אלפי היתרים לא בשימוש. בענפים רבים אחרים שיעור המכסה שבשימוש נמוך יותר, כך למשל:
2. חקלאות – בענפי החקלאות, הכוללים בין היתר תעשייה חקלאית וקטיף, המכסה היא 17,000 היתרים אולם רק כ-60% ממנה מנוצלת, בעיקר כי חקלאים וקיבוצים רבים לא מגישים בקשות בצורה מסודרת ו/או לא חשופים לאותן אפשרויות.
3. תעשייה ושירותים – בתחום זה המכסה מונה כ-5,000 היתרים אך מתוכם מנוצלים רק 3,500 כלומר כ-70% וישנה אפשרות, בהתאם לדרישה, להגדיל המכסה.
4. מלונאות – מכסה של 1,000 היתרים בלבד אך למרות הביקוש בתחום, מנוצלים מאותה מכסה כ-3% בלבד על אף הקושי למצוא כוח אדם מתאים וגם בשל הקושי להעסיק עובדים פלסטינים באזור אילת שהינו אזור מלונאות מפותח.
5. סיעוד – במוסדות הסיעודיים המכסה דומה וקרובה לכ-1,000 היתרים, כאשר שיעור הניצול שלהם נמוך ועומד על 11% ואילו בענף המסעדנות רק 19% ממכסת ההיתרים מנוצלת.

ברשות האוכלוסין מסבירים כי בענפי המסעדנות, המלונאות והמוסדות הסיעודיים המכסות אינן מנוצלות משום שאושרו רק בחודשים האחרונים. לסיכום הדברים, תנאי הסף לקבלת מכסה להעסקת עובדים פלסטינים משתנה מענף אחד לאחר, כאשר הקריטריונים נקבעים על ידי המדינה לרוב בנוקשות וזאת בכדי להביא להסדרת אותו תחום העסקה, להגן על שוק העבודה בישראל וגם בכדי לא לגרום לניצול לרעה של העובדים הפלסטינים אשר מגיעים לעבוד כחוק בישראל.

היתר עבודה לפלסטינים - עורך דין ענאן חמאם

בכל שאלה ופרטים נוספים האם העסק שלך יכול לקבל מכסה להעסקת עובדים פלסטינים, צרו עמנו קשר ונשמח לסייע בהקדם על הצד הטוב ביותר!
לייעוץ ומידע | מלאו פרטים ונחזור אליכם
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
לייעוץ ומידע | מלאו פרטים ונחזור אליכם
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.